Jak postupovat při výběru udírny

Při výběru udírny je potřeba se zamyslet co od udírny očekávám.

Zda chci udit pouze ryby nebo maso, popř. obojí?

 

Na našich stránkách najdete širokou škálu přenosných udíren, i udíren pro gastronomii - digitálních.

Digitálním udírnám se budeme věnovat v samostatné kapitole.

Většina udíren, speciálně pod názvem multifunkční udírna, vyhovuje většině požadavkům zákazníků na uzení. Vyjímku tvoří udírny s pevným mezipatrem určené převážně rybářům, kteří rádi využívají tzv. studené nepřímé uzení, i když zrovna u nás v České republice není silnou tradicí. Samozřejmě tyto udírny také umožňují přímé uzení teplým či horkým kouřem, avšak je potřeba počítat s menším využitím objemu udírny.

Chci udit  příležitostně venku v přírodě, camping ?

Každá udírna je určena  technickými parametry, tj. především rozměry a váhou, mající vliv na skladovatelnost a přenositelnost. Konstrukce teleskopických udíren nám dobře zajišťuje převoz co do transportního objemu za účelem uzení v přírodě u vody, na chalupě či při kempování atd.

Jaké množství chci udit?

Množství surovin na uzení je další důležitým aspektem při volbě vhodné udírny.
Pro příležitostné uzení v přírodě cca do 5kg surovin volíme udírny kategorie malá, teleskopická a stolní, uzpůsobené dobře transportu a skladovatelnosti.
Pro opakované sezóní uzení cca do množství cca 10-12 kg raději vybíráme udírny střední kategorie, které kromě kolmého uzení umožňují také roštové uzení, některé varianty udíren jsou v kombinaci s grilem.
Pro organizování větších akcí, kdy předpokládané množství udících surovin se pohybuje do 25 kg, doporučujeme udírny kategorie pod označením velké či vysoké.

 

Z jakého materiálu chci aby udírna byla?

Veškerý sortiment udíren se vyrábí ve dvou modifikací materiálu, tj. z pozinkovaného a nerezového.
Udírny z pozinkovaného plechu nám poskytují lepší cenovou dostupnost, avšak je nutno před prvním uzení tzv. udírny „vypálit"!!! (zatopení v prázdné udírně na 100 stupňů), neboť je zapotřebí odstranit olejový a pozinkovaný film z plechu.
Udírny z nerezového plechu jsou sice cenově dražší, ale zaručují nám delší životnost, v případě prvního použití pouze doporučujeme vypálení udírny naprázdno, ale není to podmínkou.

 

V jakém ročním období chci udit?

Vzhledem k závislosti plechových udíren na venkovní teplotě, doporučujeme udírny využívat v sezoním období jaro až podzim, kdy teplota okolí neklesne cca pod 5°C.
Pro využití i v zimním ročním období doporučujeme již udírny izolované, které potlačují vliv okolní teploty na ochlazování udírny.
Nový způsob domácího uzení ryb, drůbeže, vepřového a jehněčího masa, uzenin, zeleniny, hub, ořechů, mandlí, sýrů....
Uzené maso, ryby, sýry a další uzené výrobky patří v naší kuchyni k oblíbeným jídlům. Jedinečnou uzenou chuť však získají pouze domácím uzením. Tradiční způsob uzení studeným kouřem, je náročný na přípravu masa i na uzení.
Přenosné udírny nabízí uzení studeným, teplým a horkým kouřem, při kterém se pokrmy udí a zároveň tepelně upravují. Kouřem provoněné pokrmy jsou během krátké doby, ve srovnání se standartními udírnami (tj. zděné a dřevěné udírny), připravené k jídlu.
Vždy čerstvé uzené speciality
V přenosných udírnách si však můžete rychle připravit vždy čerstvé uzené speciality. Na uzení se výborně hodí vepřové, drůbeží a jehněčí maso, ryby (losos, pstruh, kapr), mořské plody, klobásy, párky, zelenina, houby, sýry a jako specialita ořechy a mandle.

 

 

Základní charakteristika přenosných udíren

Kompletní nabídku udíren naleznete na www.udime.cz

Domácí přenosné udírny nabízejí uzení studeným, teplým a horkým kouřem, čili způsob, při kterém se potraviny udí a zároveň tepelně upravují. Udírny z pozinkovaného nebo nerezové plechu tvoří  uzavřený odvětrávaný prostor pro potraviny, vybavené většinou standardně topeništěm na dřevěné štěpky, drť a piliny, háčky, odkapávací miskou, miskou na ochucené piliny nebo jiné chuťové a aromatické ingredience, rošty na kolmé nebo roštové uzení aj.. Zvláštním příslušenstvím většinou bývá elektrická topná spirála o příkonu 2000 W v návaznosti na termostat, teploměr, buková drť a piliny atd. Udírny můžeme snadno přenést a jsou určeny k používání ve venkovním prostředí, například na zahradě, terase, v zahradním altánu, nebo i na větším balkonu, pokud  sousedům nevadí kouř unikající z udírny.

Uzení je velmi jednoduché. Do topeniště nasypeme dřevěné štěpky, které se dodávají buď s udírnou, nebo si je můžeme samostatně nakoupit, vytopíme udírnu na příslušnou teplotu, zasypeme topeniště bukovou drtí nebo pilinami pro vývin udícího kouře a následně sledujeme stav uzenin, dobu uzení, teplotu a stav topeniště. Nakonec uzení necháme udírnu několik minut uzavřenou, aby kouř vyprchal odvětrávacím otvorem. Pak už můžeme jen servírovat.
K udírnám je možné dodávat bukovou drť a piliny na uzení (většinou balení á 500g, 1kg, 3kg, 30kg), spotřeba je závislá podle toho, jak silné kouřové aroma si přejete. Námi dodávané piliny, jsou od certifikovaného dodavatele a jsou přímo určeny pro uzení v potravinářství.
Pro uzení lze použít kromě bukových dubových, jasanových pilin i piliny z ovocných stromů (švestka, meruňka) nebo ořechu. Piliny by měly být z kvalitního, zdravého dřeva, nesmí obsahovat plísně, barvy, nejsou vhodné piliny po řezání motorovou pilou, protože řetěz je mazán olejem.