Příprava k uzení

 

Uzení masa a masných výrobků

Konzervační princip uzení spočívá ve vystavení masa účinkům kouře. Kouř maso jednak vysušuje, a současně na něm vytváří ze svých složek vrstvu, která maso chrání před napadením mikroorganismy. Mimo to dostávají výrobky charakteristickou vůni a chuť, které jsou hlavním důvodem, proč se tato metoda využívá.

Výběr a příprava masa

Nejčastěji solíme a udíme hodnotnější vepřové maso – kýtu, pečínku, krkovičku, ramínko, ale udí se rovněž  bůček, kolínka a žebra. Před nasolením a uzením se jednotlivé části masa pečlivě opracují. Ihned po opracování maso vychladíme na maximální vnitřní teplotu 2 °C.

Solení masa

K solení lze použít:

-         jedlou kuchyňskou sůl

-         dusičnanovou solicí směs

-         dusitanovou solicí směs

Podle způsobu aplikace do masa solení dělíme na:

-         solení na sucho

-         solení v láku

-         solení nastřikováním láku

-         solení při míchání

-         kombinované solení

Solení nasucho se používá například na prosolování špeku, kdy se do povrchu tvarovaného hřbetního sádla vetře 5% hmotnosti sádla jedlé soli. Špek je obvykle prosolen po 2 týdnech. Přebytečná sůl se musí pak z povrchu odstranit.

Lákování masa se používá k nakládání velkých kusů masa. Při 5 °C je možné maso lákovat 2-5 měsíců. Lák připravujeme z jedlé soli. V 10 l vody rozpustíme 1,8 kg jedlé soli, roztok povaříme a vychladíme na 0-5 °C. Přesný způsob výroby láku za pomoci dusičnanů naleznete v příslušné literatuře. (Vaříme a udíme doma – Ladislav a Jaromír Steinhauserovi, Zemědělské nakladatelství Brázda, 1991)

V domácnostech se nejčastěji využívá kombinované solení. Opracované jednotlivé kusy masa se rovnoměrně potírají jedlou solí smíchanou s jemně utřeným česnekem, která se masíruje do povrchu masa. ( regionální zvyk, doporučujeme i my). Nasolené maso se vloží do kameninové nádoby  (nebo dřevěné tzv. škopek), vysypané tenkou vrstvou soli. Maso se skládá velmi těsně a povrch se zatíží. Celkové množství soli má být 2,5-3% hmotnosti masa. Začátečníkům doporučujeme sůl zvážit! Maso do druhého dne pustí šťávu, která částečně zaplní prostory mezi masem. Aby bylo veškeré maso ponořené, doleje se nádoba těsně nad zatěžující prkénko vodou. Maso se nákládá  při teplotě 4-5 °C po dobu 1-5 týdnů. Po dobu skladování je dobré maso alespoň 1x přeložit. Podrobnější informace naleznete např. v knize Konzervace a ukládání potravin v domácnosti – Karel Půhoný, Státní zemědělské nakladatelství Praha 1986

Krátkodobé solení (řádově v hodinách) se používá při přípravě ryb. Při solení v láku se uloží vykuchané a očištěné ryby do nekovové mísy, zalijeme nálevem z 1 l vody a 70g soli. Ryby ponecháme v láku podle velikosti 1-8 hodin.

Zkušenosti se solením a nakládáním masa našich zákazníků a uživatelů internetových portálů ekucharka net.:

Nakládání masa: Vloženo: Po, 10/01/2011 - 17:51; autor: sikita19 (bez ověření)

Nikdy jsem nenakládal maso do láku. Je to zdlouhavé. Nakládám na sucho. tj.maso porcuji na 1kg kusy (krkovice, bůček atd.). Utřu česnek se solí (žádnou rychlosůl !!!!) a tím potřu důkladně maso ze všech stran. Zabalím do mikroténu a uložím do lednice na 8-10 dní. Před uzením maso ponořím do vody cca 90°C a opláchnu. Poté osuším a udím. Maso je vynikající. Zatím ho každý pochválil a nikdy dlouho nevydrželo na stole. Přeji dobrou chuť.  My děkujeme za typ!

Nová chuť - nové recepty pro námi nabízené udírny přímo od výrobce – www.udime.cz

Novou chuť a vůni dodají uzeným pokrmům pikantní marinády a bylinkové směsi. Nejen marinády, ale také bukové piliny, které můžeme pokropit vínem nebo do nich přidat bylinky či koření ( rozmarýn, šalvěj, anýz, kousky skořice, sušenou ovocnou kůru…) dodají uzeným pokrmům exotickou chuť. Skvělé obohacení pro všechny, kteří mají rádi jak tradiční chuť doma vyuzeného masa, tak i pro ty, kteří rádi experimentují s novými chutěmi a rádi zkoušejí a připravují nové recepty.